• taustakuva2017

Taiteilijaluettelo

KUVATAITEILIJAT

Alanissi Seppo 2007
Alho Ilppo, kuvataidetta 2000
Anttila Teuvo, puuveistoksia 1998
Anttonen Tuula, maalauksia 2010
Arvonen Jouko, valokuvia 2009
Arvonen Markku, tykkejä ja mörssäreitä 2009
Arvonen Sirpa 2007
Auer Katja, pukuja 2004
Aula Ihva, taidepolku 2002 – 2005, 2009
Autio Aune, teoksia 1999
Björnfot Rolf, puutöitä 2010
Blomqvist Tuomo, taidepolku 2010
Elo Tyko, veistoksia 2003, 2007
Erkkola-Järvinen Marita 1999, 2003
Haaramäki Anna-Leena 2007
Haaranen Maija, koruja 2001
Hakala Anne, puupiirroksia 2000
Hakamäki Raili, teoksia 1998
Hannunen Anita, piirrustuksia, maalauksia 1998 - 1999, 2002, 2005, 2007
Hannunen Mikko, maalauksia 2010
Hannunen Ritva 2007
Hannunen Timo, veistoksia 1998, 2002, 2005, 2007
Heimonen Samuli, maalauksia 2002, 2007
Heiskanen Outi, grafiikkaa 2010
Hellstedt Bambu, maalauksia 2005
Hietaniemi Raita-Leena, käsitöitä 1998
Honkanen Eero, maalauksia 2002, 2004
Honkanen Pia, tekstiilejä 2004, 2006
Hoppula Salme, taidepolku 2002, 2010
Huntus Antti ja Tiina, taidepolku 2010
Immonen Helka 2006 - 2007
Innanen Martti, maalauksia 2004
Isojärven perinnehuonekalupiiri 2007
Jaakkola Maria, tietokonegrafiikkaa 2001
Kahila Risto, akvarelleja 2005
Kahila Tuula, taidepolku 2009 - 2010
Kahila-Utunen Kirsti, maalauksia, akvarelleja 2001 - 2002, 2005, 2009
Kalin Pertti, maalauksia, tilateoksia 1998-2000, 2002 - 2003, 2006, 2009
Kankaanpää Pertti, maalauksia, taidepolku 2004, 2009
Kankaanpää Riitta 2007
Karmitsa Kalevi, maalauksia 1998
Kauranen Aki, taidepolku 2002
Kirjonen Juhani, taidepolku 2010
Kivitalo Jukka, taidepolku 2009
Kivitalo Mari, taidepolku 2009
Knuutinen Cara, maalauksia, kirjankuvitusta 2005
Koppinen Iina, maalauksia 2001, 2004, 2006
Kouvalainen Heidi, taidepolku 2009
Krohn Inari, puupiirroksia 2009
Kuuranne Raili, posliinimaalauksia 1998, 2010
Lampinen Teija, tekstiilejä 2004, 2006
Lehtiö Leena, käsitöitä 1998, 2007
Lehtomäki Liisa 2007
Leijala Mervi 2003, 2005
Lemmetty Eija 1998-1999
Lilja Virve, taidepolku 2002
Mali Marja, maalauksia 2000
Mannisenmäki Markku, taidepolku 2010
Mansikka Nina, lavastaja, puvustaja 2010
Marjanen Ilkka, teoksia 2001
Massel Anja 2003, 2005
Mattila Taina, käsitöitä 1998
Maury Carita, maalauksia 2000
Mertanen Minja, taidepolku 2009
Metsälä Vuokko, piirroksia 2010
Mäenpää Jarmo, puutöitä 1998
Mäenpää Natalia, puutöitä 1998
Mäkelä Eva 1998, 2003 – 2004, 2007
Mäkinen Eila 1998, 2007
Neuvonen Kirsi 1998, 2000, 2003, 2005
Nevalainen Petri, multivisio 1998
Nokelainen Essi 2007
Nokelainen Jouko, puureliefejä 2001
Ojamaa Pekka, lavastuksia 1998
Paananen Anne, valokuvia 2009
Papinaho Pentti, veistoksia 2008
Parkki Ritva 2007
Pekkanen Maija, pukuja 1998, 2001, 2004
Pienimäki Mari, valokuvia 1998, 2001, 2006
Piilo Tapio, taontatöitä 2000
Polameri Seppo 2005
Purokuru Sanna, taidepolku 2000 - 2010
Purokuru Vesa, taidepolku 2000 - 2010
Pylsy Anu, taidetekstiilejä 1998-2007
Rantanen Tapio, lavastuksia 1998
Rautiainen Ilkka, valokuvia 1998, 2000 - 2001
Reinikainen Raimo, akvarelleja, maalauksia 1998, 2000, 2002, 2004, 2007
Reunanen Eira 2007
Riihonen Esa, kanootteja 2009
Riihonen Mauri, kanootteja 2009
Riihonen Riitta 1998, 2001, 2003
Riihonen Seppo, taontatöitä 1998, 2000, 2004, 2005, 2010
Ruokonen Mirva, keramiikkaa, valokuvia 1998, 2000, 2002
Ruokonen Risto, teoksia 1998
Rössi Vilho, veistoksia 2004
Saarinen Jorma 2004
Salmela Sari, pukuja 1998, 2001, 2004, 2007
Salomaa Johanna, maalauksia 2001
Satka Mirja, taidepolku 2009 - 2010
Seppälä Hanna, hopeatöitä 1998, 2001
Seppälä Mikko, hopeatöitä 1998, 2001
Sipilä Martti, taontatöitä 1998, 2008
Sundqvistit 2001
Talgren Reijo, taidepolku 2010
Tarkiainen Kari, maalauksia 2000, 2002
Tarkiainen Paula, postuumisti 2000
Temisevä Eija, maalauksia 1998 – 2000
Teppola Maija, maalauksia 2010
Uuranmäki Seppo, puuveistoksia 1998, 2003, 2007
Valkola Ari-Matti, luontokuvia 1998, 2000 - 2001, 2003 - 2004
Valkola Marja-Leena, julisteet 1998-2004, näyttelyt 1998-2002, 2004, 2006 - 2010, lasten kuvataidepajat 1998 – 2010
Vesterinen Margit, taidepolku 2009
Vilkuna Eeva-Riitta, maalauksia 2010
Virtanen Ilkka, taidepolku 2002
Välkky Eija 2007
Wargh Carl, maalauksia 2008

ynnä joukko käsityön taitajia sepistä tekstiilin työstäjiin

MUUSIKOT , INSTRUMENTAALI- JA LAULUSOLISTIT, SÄESTÄJÄT

Ahlgren Pentti, koskettimet 1998
Ahonen Eino, hanuri 1998
Ahonen Veikko, hanuri 1998, 2000, 2005
Ahonen Voitto, hanuri, viulu 1998, 2000, 2005
AINA –yhtye 2004
Alakotila Timo, harmooni 2010
Alanne Juha, basso 1998
Alapiha Aleksi, laulu 2009 – 2010
Alapiha Anna-Maija, laulu 1998
Alapiha Anssi, laulu 2007, 2009
Alho Tuulia 2000
Anna ja Katja, lauluduo 2010
Anderson Åke, piano 1998
Ari Korhosen yhtye 2000
Aro Minna, laulu 2005
Asikainen Matti, piano 1998
Auer Johanna, laulu 2000, 2007
Aura-pasuunakvartetti 2002
Autio Erkki, laulu, hanuri 1999 – 2000
Bat ja Ryyd 2010
Bischoff Marc, piano 2001 – 2002
Blomqvist Osmo, lyömäsoittimet 1999
Bluesbrakers 2004
Boom Izak, sävellykset, piano 2004
Caramba 1998, 2007, 2010
Caramba Group 2002
Coverholicks The –yhtye 2007
Dixie Harlem –yhtye 2010
Duo Holopainen-Mäntylä 2005
Duo Kálmán 2001
Duo Palmukangas 2008
Duvaldt Mikko, kitara 2007
Ekman Matti, hanuri 1998, 2002 - 2008
Eläkepojat 2000
Eskola Kuisma, sello 2000, 2002 - 2004, 2006
Fagerlund John, koskettimet 2001
Fredriksson Matti, kitara, viulu 1998
Glorie –yhtye 2007
Grön Eino, laulu 1999, 2007
Grönberg Timo, basso, rummut, kitara 1998 - 2000
Haahkala Hannu, laulu, kapellimestari 1998, 2000, 2002 – 2007, 2009-2010
Haavisto Matias, kitara 2010
Hakala, Emmi, laulu, viulu 2007
Hakamäki Hannu, laulu 1998 - 2010
Hakasalo Aki, kitara 1998
Hakasalo Helka, alttoviulu, laulu 1998
Hakasalo Kalevi, piano 1998 - 2007
Hakasalo Kimmo, piano 1998
Hakasalo Sanna, laulu 1998 - 1999, 2004
Hakasalo Taneli, nokkahuilu 1998, 2004
Hakkarainen Jouko koskettimet 2002
Halonen Kerttu, laulu 1998 – 2000, 2008
Hannula Matti, urut 2008
Heikinheimo Päivi, laulu 1998
Hekkali-kvartetti 1999
Hakkarainen Joke, koskettimet 2002
Helinä-kuoro 2007
Helmi, tyttökuoro 2003, 2007, 2009 - 2010
Hietala Mika, rummut, koskettimet 2007-2010
Hiironen Anna-Mari 1998 - 2000, 2007
Hiironen (Pohjola) Olli-Pekka, klarinetti 1998 - 2000, 2007
Hiironen Timo, hanuri 2000
Hiltunen Isto, laulu, kitara 2007
Hiltunen Teemu, kitara 1998 – 2000
Hokka Jani, basso, kitara 2000
Holopainen Tuomo, kitara 2005
Hombrux Frans 2007
Humanders -yhtye 1999, 2008 – 2010
HUPS –yhtye 2010
Häkkinen Aimo, hanuri, laulu 1998 - 2005
Häkkinen Simo, laulu 2000, 2006 – 2010
Ibusita –yhtye 2008 - 2010
Ikkelä Petri, bandoneon, hanuri 1999
Impronautit –yhtye 2006
Jaakkola Maria, laulu 1998
Jack and Bill Revival –yhtye 2004
Jan & Frans & Multian Deep Desert Sounds 2007
Jalkanen Annika, laulu 1998-2000, 2002, 2007
Jalkaset-kvintetti 1999
Jokinen Timo, laulu, koskettimet 1998 – 2001, 2008
Jokipalo Kalevi, basso 1998
Jukka Leppäkankaan orkesteri 2004
Jukkala Tuomo, kitara 2004, 2005, 2007
Junttila Jussi, klarinetti 1998, 2000, 2007
Junttila Katriina, piano 1998, 2000
Junttila Paavo, sello 1998, 1999
Junttila Pietari, sello, saksofoni, fortepiano, kitara 1999 - 2000
Junttila Tuomas, fagotti, saksofoni 1998 - 2000, 2007
Juntunen Miia, laulu 2009
Juoperi Maija, laulu 2001 – 2002
Juutilainen Esa Markku, saksofoni ja huilu 2010
Jyväskylän kamariorkesteri 1999
Jääskeläinen Mirjami, hanuri 1998
Kahila Anna, laulu 1998, 2000, 2003, 2009 - 2010
Kahila Elias, sello 1999 - 2000, 2003, 2006
Kahila Risto, piano, laulu 1998 - 2002
Kahila Tuula, laulu 2000
Kaipiainen Juha 2000
Kalevan tulet –lauluyhtye 1999
Kallio Eeva-Maria, kitara 2000
Kallio Ile, kitara 1998, 2009
Kallio Kaisu, viulu, kitara 2000
Kangas Anna-Leena, alttoviulu, laulu 1998, 2000, 2005, 2008, 2010
Kangas Emma, viulu, laulu 1998 - 2010
Kangas Helvi, laulu 2000, 2005, 2008
Kangas Kaapo, laulu 2007
Kangas Kalle, sello, basso, laulu 1998-2010
Kangas Liisa, laulu, viulu 1998, 1999
Kangas Matilda, sello, laulu 2000, 2002, 2007
Kangas Minna, viulu, laulu 1998 - 2000, 2005, 2008, 2010
Kangas Mirja-Liisa, laulu 1998 - 2002
Kangas Olavi, kantele, laulu 1998 – 2008, 2010
Kangas Siiri, laulu, viulu 2000, 2002, 2007 – 2010
Kangas – Vattulainen Maija, laulu 2000, 2008
Kankaan perhekuoro 1999, 2000 - 2007
Kantonen Kari 2000
Karakorpi Tiina, piano 2002
Katajamäki Mikko, 2-rivinen 1998 – 2000
Kekkonen Antti, sello 2007
Kellman Elina 2003
KEPS-yhtye 2000
Keurusselän selloklupi 1999 - 2000, 2002, 2004
Kilpelä Virpi, laulu 1998
Kinkeri Jaakko, kitara 1998
KITT -yhtye 1998 – 2001, 2003
Kivistö Kalevi, klarinetti 1998, 2000 - 2001, 2007, 2010
Kivistö Karoliina, sello 1998
Klemola Anni, laulu 2010
Klemola Hanna, laulu 2010
Koppelomäki Eero, hanuri 1998, 2000
Koppelomäki Markku, koskettimet, hanuri 1999 - 2000
Korhonen Ari 2001
Korkeakoski Matti 2007
Koronis-kuoro 2009
Korpinen Veikko, huuliharppu 1998 - 2002
Koskinen Antti, koskettimet 2000
Koskinen Jussi, basso 1998, 2000
Koskinen-kvartetti 2000
Koskinen Olli, trumpetti 1998
Koskinen Taisto, basso 2000
Kulju Jukka, kanttori, piano 1998, 2000, 2007
Kulkurit 1999
Kuronen Jiri, piano 1998
Kurtelius Kreeta, laulu 2002
Kuuranne Veli-Pekka, trumpetti 1998
Kärkinen Kaija, laulu 1998, 2009
Kärkkäinen Anna, viulu 2000
Lahtinen Risto, laulu, kitara 2005
Laihonen Miikka, piano 2009
Laitaharju Vappu, klarinetti 1998 – 1999
Laitinen Teemu, rummut 1998
Lampela Katja, sävellykset, kitara 2002
Lampela Teppo, laulu 2009
Lampinen Antti, hanuri 1998
Lampinen Emmi, laulu 2009
Lappalainen Unto, basso 2010
Lappi Mirka, laulu 2007
Lappi Ritva, laulu 2000
Lauluyhtye Allit / Alli 2003, 2007
Laukkanen Matti, piano 1999
Laurila Sini-Pilvi, rummut 1999 – 2000
Lautiainen Maija, laulu 1998 - 2000
Lauttamus Juha, trumpetti 2010
Lauttanen Kirsti, laulu 2008
Lahtinen Kim 2007
Lehtinen Matti, rummut 1998
Lehtiö Hanna, laulu, kolskettimet 1998
Lehtiö Kalevi, laulu, rummut 1998 - 2002, 2005 - 2007
Lehtomäki Hanna, piano, koskettimet 2000
Lehtomäki Henna, laulu 2003
Lehtomäki Salla, viulu 2010
Lehtomäki Tuuli, viulu 1999 – 2010
Lehtovirta Ilpo, rummut 2010
Leijala Liina, sello 1998 - 2006
Leijala Ulpu, viulu 2000
Liukko Aleksi, cembalo 2000
Liukko Ari, viulu, oboe, piano 1998, 2000
Liukko Mia, laulu, piano 1999 – 2000
Louhivuori Hilkka, laulu 2009
Mannisenmäki Piia, laulu 1999 - 2005, 2007
May (Pohjanheimo) Pauliina, laulu 1998 - 2005, 2007, 2010
Meinhold Mirjam, laulu 2008
Meinhold Wieland, urut 2008
Melodios –yhtye 2000
Multian Djembet 2003-2010
Multian Festivaaliorkesteri 2000
Multian Festivaalikuoro 2000
Multian kirkkokuoro 1998, 2000, 2002-2007
Multian lapsikuoro 2002-2007
Multian Muskarit 2003 - 2004, 2007 - 2010
Multian Pelimannit 1998, 2000
Multian poikakuoro 2002
Murmelit 1998
Muurahaiset –yhtye 2002
Mäki-Lohiluoma Jouko, laulu, multi-instrumentalisti 2001, 2002, 2004, 2006, 2007
Mäkinen Lempi, laulu 1998 - 2000, 2002, 2005
Mäkitalo Metti, laulu 2009
Mäkynen Jaska, laulu 2000
Mäntynen Harri, baritonitorvi, pasuuna 2000 - 2005
Mäntynen (Hakasalo) Maija, laulu 2000, 2001
Naukkarinen Aimo, laulu, kitara 2010
Naukkarinen Johannes, kitara 2010
Nightdream 1999
Niemi Ilkka 2000
Nieminen Markus, 2005
Nokelainen Essi, laulu 2002
Nuora Leena, laulu 2002 – 2003, 2010
Nuoranne Juha, sello 1998 – 2000
Ota minut –lauluyhtye 2002, 2003, 2010
Paavilainen Heini 1998 - 2000
Palmu Osmo, kitara 1999, 2002, 2004, 2008
Palomäki Kaisa 2000
Papas no Mamas –kuoro 2003
Papat 2004, 2007, 2009
Parviainen (Hakasalo) Liisa, laulu 2000
Pekka Rokala Folkband 2004
Pekkanen Moona, laulu 2008
Penttilä Lasse 2002
Penttinen Lasse, laulu 2000
Pesonen Matti, urut 1998 - 2005, 2007, 2009
Peuhu Olli, basso 1998
Pienimäki Kari, koskettimet, laulu 2003 - 2007
Piilo Tapio, kantele, saha 1998 – 2000
Pilkkakangas Jenna, laulu 2009 - 2010
Pitkänen Tiina, laulu 2002 - 2008
Pohjanheimo Erkki, laulu 1998 - 2010
Pohjanheimo Petriikka, laulu 1998 - 2003, 2005, 2010
Pohjanmaan sotilassoittokunta 2000 - 2001, sen vaskikvintetti 1999 - 2000
Pohto Heikki, saksofoni, huilu 1999
Presto -yhtye 2004 – 2007
Protoni –yhtye 2004
Pukki Leevi 2007
Purokuru Aleksi, sello 2007
Purokuru Konsta, sello 2007
Purokuru Lenni, laulu 2010
Purokuru Sanna, laulu, saksofoni 2000 - 2010
Purokuru Vesa, diggeridoo 2007 - 2010
Rantamoijanen Lauri, sello 1998, 2000, 2003, 2004, 2006
Retuperän WBK 2007
Riikonen Kimmo, laulu, trumpetti, kitara 1998 – 2007, 2009 – 2010
Riskiryhmä –yhtye 2010
Ronimus Anni, viulu 1999, 2000, 2005, 2007
Ronimus Kari, lyömäsoittimet 1999, 2000, 2007
Ronimus Niko, lyömäsoittimet 1999, 2000, 2005, 2007
Rössi Esa, 2-rivinen 1998 – 2000
Saar Susanna, laulu 2008, 2010
Saari Pasi 2007
Sahrajärven lapsikuoro 1999 – 2000
Sahrajärven naiskuoro 2009
Saksa Ari, piano 2010
Saksio Juhani, kitara 2000, 2002
Salenius Anni, viulu 2000
Salenius Elina, sello 2000, 2007
Salmivuori Sami, trumpetti 2000
Salo Jaakko, kapellimestari, piano 1999
Salonen Johanna, laulu 2010
Salonen Tuomo, rummut 1999-2001
Satumaa –yhtye 1998
Seminaarimäen mieslaulajat 2002, 2007
Seminola-orkesteri 2007
Siikanen Kyösti, klarinetti 2001
Siirtonen Ilkka, kitara 1998 – 2001, 2003
Siirtonen Päivi, basso 2000
Simppanen Liisa, laulu 2008
Sinisalo Anu, laulu 2001
Stalmans Jan 2007
Sulosointu, viulukvartetti 2010
Suni Elina 2004
Sunnuntai-kvartetti 1998, 2001, 2002
Suomalainen Samuli, laulu 2009
Suuronen Jorma, pasuuna 2010
Syrjä Hanna, laulu, huilu 2001
Syrjä Olli, kitara, laulu 2001
Sällistit- sellokvartetti 2001 - 2003, 2007
Tajakka Kimmo, laulu 2007
Tanssiorkesteri Johander 2003
Tarkiainen Paula 2000
Teppola Jussi, laulu 1998 – 2005
Tiainen Eero 2000
Tienaho Jenni 2000 - 2001
Tienaho Noora, sello 2000 - 2008
Todellisuuden humala 1999
Trio Tritonus 2000
Tutiseva Kalina, balalaikka 2000
Tutiseva Lirinä, piano 2000
Tyttökuoro Nonsku 2000
Törmänen Pekka, basso 1999
Töyryn Pelimannit 2000
Uitamo Aino, huilu 2010
Uitamo Pertti, laulu 1998-2003, 2009 - 2010
Urrila Irma, laulu 1998
V-70 –kuoro 2009
Vainio Matti 1998, 2000, 2006
Valentine-yhtye 2001
Valkola Jarmo, rummut 2004
Valkola Kari 1999
Vanajaveden pelimannit 2007
Venäläinen Juse, koskettimet 1999 - 2002
Verkkonen Hannu, laulu, kitara 2000
Vesala Mari, laulu, improvisointi 1998 – 2010
Viitala Miina, laulu 2010
Viitala Reima, piano, laulu 2000 - 2010
Virta Tessa, piano 1998
Virtanen Eero, basso 2010
Vivaldi ja Wispilät -yhtye1999, 2000, 2003
Vox Auratie 2007
Vuorinen Lilli, laulu 2000 – 2002, 2008 - 2010
Vuorinen Mimmi, laulu 2000 – 2002, 2008 – 2010
Vuorinen Taina, basso 1998
Välimaa Hanna, laulu 2009
Väyrynen Solja, laulu 2009
Väänänen Ari 2007
Wiklund-Kuuranne Nina, laulu 2010
Wrong Answer –yhtye 2010
Yli-Jaskari Ilari, sello 1000 - 2001
Zimpukka lapsikuoro 2009 - 2010

ynnä erinäinen joukko musiikin harrastajia ja monitoimijoita

TANSSIJAT

Harju Jani, tanssi 1998
Haverinen Jani, tanssi 1998
Hip-Hop-tytöt 1998
Mertaniemi Maarit 1998
Millville Outbackers 2000
Multian naisvoimistelijat 1998 - 2002, 2004, 2007, 2010
Multian naisvoimistelijoitten lapsiryhmä 2009 - 2010
Multian naisvoimistelijoitten nuoret 2009
Ratinen Helena, koreografi 2010
Rautiainen Paula, tanssi 2000
Tositohelot 1999
Unissakävelijät 1998

NÄYTTÄMÖTAITEILIJAT, NÄYTTELIJÄT, LAUSUJAT, SIRKUSTAITEILIJAT, OHJAAJAT

Böök Jorma, ohjaaja 1998, 2000, 2005
Ekholm Peter, hevosnäytös 2010
Färm Ulla-Maija, lausuja 1998 – 2003, 2008
Hakasalo Maija 1998, 2001, 2005, 2006
Häkkinen Simo, lausuja 1998 – 2010
Kahila Tuula, lausuja 2007
Kangas Helvi, ohjaaja 2002, 2004 - 2005, 2007
Kangas Mirja-Liisa, lausuja, kertoja 1998 – 2004
Kangas Päivi, lausuja 2005
Kautto Otso, ohjaaja 2010
Kirjavainen Jarmo, ohjaaja 1998 – 2007
Kinnunen Helka-Maria, lausuja 2005
Koivunen Ritva, lausuja 2000 - 2001, 2005, 2007
Koivulahti Ritva, lausuja 2007
Kuuranne Eetu, valaistustaiteilija 1998 - 2000, 2007
Kuuranne Jukka, valaistustaiteilija 1998 - 2001, 2003, 2007
Kuuranne Malla, lausuja, juontaja 1998 - 2010, tapahtuman puheenjohtaja 1998-2007
Lautiainen Maija, lausunta 2000
Lauttanen Kirsti, lausuja, kertoja 1998 – 2010
Lehtinen Mika, hevosnäytös 2010
Lievemaa Alpo, lausunta 2000
Malinen Paula, nukketeatteri 2008
Mannisenmäki Piia 2000 - 2001, 2003, 2006
Multian kesäteatteri 1998, 2003
Mäkelä Eva, nukketeatteri 1998
Nevalainen Heli, näyttelijä 2000, 2002
Nokelainen Kirsti, lausunta 1998 - 2002
Nuora Leena, näyttelijä, lausuja 2002 - 2004
Nännimäinen Eero, kertoja 2004
Olkkonen Satu, juontaja 2000 – 2010, tapahtuman puheenjohtaja 2008 -
Pekkanen-Ronimus Hilkka 1999
Pohjanheimo Erkki, ohjaaja 1998 - 2007
Pohjanheimo Mervi, ohjaaja 1998 - 1999, 2007
Pohjanheimo Petriikka, näyttelijä, lausuja 1998 – 2004, 2010
Putkimäki Pirkko, näyttelijä 2000, 2002
Rokka Anna, näyttelijä 2010
Ruuhilehto Annikki, näyttelijä 2002
Sahralinnan teatteri 2008
Salmela Sari 1998, 2004, 2007
Sirainen Jaakko 2007
Teatteri, kansalaisopiston ryhmä
Teatteri Quo Vadis 2010
Uotila Sami 1998
skenografit näyttelyosastossa

PUHUJAT, PAPIT, JUONTAJAT, KERTOJAT, OPETTAJAT YM.

Auer Tuomo, puhe 2010
Asikainen Matti 1998
Castrén Hannu, puhe 2007
Forsberg Juhani, liturgi 2000 - 2001
Forsberg Silja, saarna 2000
Haaramäki Ossi 2007
Hautala Esko, saarna, liturgi 2000, 2002 – 2004
Ilvesaho Ellinoora 2007
Jokela Markku 2010
Jokinen Maija-Liisa, puhe, juontaja 2008
Kalin Pertti, esitelmä, puhe 1999, 2009
Kivitalo Jukka, puhe 2007
Kivistö Kalevi, tapahtuman suojelija, puhe 1998, 2007
Konttinen Raimo, esitelmä 2008
Korkeala Paavo, esitelmä 2008
Kotilainen Sirkka, luenta, kertoja 1998 - 2000
Kuokkala Pekka, esitelmä 1998
Laaksonen Eila, puhe 2004
Lauttanen Jukka, puhe 2010
Luoma Jaakko, kertoja 2010
Mertaniemi (Vaaherkumpu) Maarit 2000
Naukkarinen Auvo, liturgi, saarna 2002 - 2005, 2007, 2010
Nokelainen Valtter, kertoja 1998, 2000
Niemelä Lauri, kertoja 1998
Oinonen Lauri, saarna, liturgi 2000 - 2002, 2005
Paloniemi Aila, puhe 2010
Pekkanen-Ronimus Hilkka, juontaja 1998
Pienimäki Eero, juontaja 1998
Purokuru Vesa 2004 - 2010
Rahkonen Seppo 1998 - 2001, 2003, 2006
Rautiainen Heli, puhe 2008
Riikonen Hannu, juontaja 1999
Satka Mirja, puhe 1998, 2000, 2007
Suominen Tapio, puhe 2000
Temisevä Seppo, kertoja 1998
Vaaherkumpu Maarit, juontaja 1998 - 1999
Valkola Jarmo, esitelmä 1998, 2005, 2006
Vesala Mari, juontaja 1998 - 2010
sekä suuri, tässä luetteloimaton määrä taitajia ja taiteilijoita eri taiteenaloilta

KIRJAILIJAT, KIRJANTEKIJÄT

Rautonen Markku, kirjoja 1998
Valkola Yrjö, muistelukirjoja 1998, 2000 -2001

Jatkuvia vuosittaisia yhteistyökumppaneita

Martat
MLL, Multian osasto
Multian 4H-kerho
Multian Jyske
Multian Koskikalastajat
Multian koulukeskus
Multian kunta, kulttuuritoimi, liikuntatoimi, koulutoimi
Multian kylähanke, kylätoimikunnat
Multian naisvoimistelijat
Multian Osuuspankki
Multian riistanhoitoyhdistys
Multian seurakunta
Multian Työväenyhdistys
Multimotelli
Sinervän leirintä

Kiitos kaikille!